Kapacita sociální služby Domov pro osoby se zdravotním postižením činí 100 míst. Uživatelům je poskytována sociální péče, potřebná zdravotní, rehabilitační a případně výchovná péče, zapojení do pracovních činností v rámci zařízení i mimo něj, kulturní a sportovní vyžití. Domov usiluje o vytváření příjemného prostředí, poskytuje služby takovým způsobem, aby byla zachována důstojnost a v co nejvyšší míře i samostatnost uživatele.
Uživatelé mají možnost využívat přirozené vztahové sítě (návštěvy, pobyty mimo zařízení – viz. VS o pobytu uživatele mimo zařízení), svobodně uplatňovat náboženské přesvědčení a aktivity s ním spojené. Vzdělávání školou povinných uživatel je zajišťováno prostřednictví Speciální školy, Ibsenova 1, Brno..
Poslání
Posláním sociální služby Domov pro osoby se zdravotním postižením je poskytování služeb sociální péče osobám s mentálním postižením – s lehkou, střední, těžkou a hlubokou mentální retardací i s více vadami ve věku od 3 let, které se v důsledku svého zdravotního postižení ocitly v nepříznivé životní situaci, kterou nejsou schopny překonat ve vlastním prostředí, ani za pomoci jiných typů sociálních služeb a potřebují stálou pomoc při zajištění svých potřeb s cílem zachovat a rozvíjet svou soběstačnost, společenské návyky a dovednosti.
Zásady
|
cíle
|
- lidskost
- důstojnost
- rovnoprávnost
- individuální přístup
- respektování práv uživatelů a respektování volby uživatelů
- flexibilita – služba se přizpůsobuje potřebám uživatele
|
- podpora soběstačnosti a samostatnosti uživatelů vedoucí k omezení závislosti na péči a uplatňování vlastní vůle
- přiblížit život uživatelů v co nejvyšší míře jejich vrstevníkům v domácím prostředí
- vytvoření podmínek pro aktivní život uživatelů
- podporovat, vytvářet a udržovat vztah uživatelů s jejich rodinami a blízkými
|
Strategické cíle sociální služby Domov pro osoby se zdravotním postižením:
- Zapojení se do projektu Gerontologická a organizační supervize II. (GOS II) – odborná podpora a organizační supervize v zařízeních pro seniory a osoby se zdravotním postižením zřizovaných Jihomoravským krajem. (Budeme se účastnit následujících aktivit - program Bon Appetit, dramaterapie, taneční workshop, vzdělávací semináře pro zaměstnance).
- Vzdělávání pracovníků, kteří pracují s uživateli s vysokou mírou podpory, v oblasti bazální stimulace.
- Uživatelům, u kterých zjistíme, že postačuje nižší míra podpory, tak navrhujeme zařazení do vzdělávacího programu Tréninkové bydlení a následně jim pomáháme zprostředkovat sociální službu Chráněné bydlení.